כתב: ינאי קיפרמן

הנה עבר לו עוד חג פורים בעולם הקורונה והוא היה קצת פחות שמח מקודמיו. מי שלא זוכר, שנה שעברה החג חל ממש בתחילת המגפה, עוד לפני הסגר הראשון, ותרם משמעותית לעלייה בתחלואה שגרמה לו.
השנה, החג הגיע אחרי שנה של סגרים הולכים וחוזרים והתנהלות מחפירה של הממשלה ששחקה את אמון הציבור לחלוטין ולכן אין זו הפתעה בכלל שהציבור לא הקשיב להנחיות שאסרו על יציאה מהבתים וקיום מסיבות, והפר את העוצר הלילי שהוטל ברחבי הארץ, למרות האזהרות על אכיפה אגרסיבית של המשטרה.


כל מי שהציץ לאינסטגרם ביומיים האחרונים יוכל להעיד כמה מסיבות ראה בסטורי של חבריו, ואכן, לפי הדיווחים בתקשורת, המשטרה פשטה על עשרות מסיבות המוניות בירושלים, חיפה ותל אביב וחילקה למעלה מ2500 דוחות על התקהלויות לא חוקיות, גם במסיבות צהריים שהתרחשו לפני שהעוצר נכנס לתוקפו. 

במקום לאסור לחלוטין על קיום מסיבות ולחוקק תקנות שהיה ידוע מראש שהציבור " ישים עליהם פס", הממשלה הייתה צריכה ללכת יד ביד עם הציבור שנותן לה את הכוח וליצור מתווה שיאפשר לאנשים להתחפש ולחגוג את החג בצורה שלא תגרום לעלייה בתחלואה.
אם התקנות מאפשרות לעשרה אנשים בבני ברק להתפלל בתוך בית כנסת ולקרוא את המגילה, למה עשרה אנשים בתל אביב או בחיפה לא יכולים להתכנס ולחגוג את החג האהוב הזה עם חבריהם, במיוחד לאור הקשיים הרבים שהציבור חווים בשנה האחרונה? אם "המגזר הכללי" היה יודע למנף את היתרון המספרי שלו לכוח פוליטי ולהשתמש בכוח הפוליטי הזה כמו שהחרדים יודעים לעשות כל כך טוב, אולי ההנחיות לחג היו נותנות יחס שווה לכלל המגזרים…

זה הרי ברור לכולם שקבינט הקורונה הטיל את העוצר הלילי על מנת למנוע קיום מסיבות ותפילות המוניות רבות משתתפים שהיו גורמות לעלייה משמעותית בתחלואה, ושהתקהלויות קטנות יותר שמותרות בימים כתיקונם לא היו מסכנות את הציבור באותו אופן.
אם חבורה מצומצמת של חברים היו יכולים להיפגש יום לפני העוצר ולהיפגש שוב יום אחרי שהעוצר יסתיים, וששני המפגשים האלה יהיו חוקיים לחלוטין, איזה סיבה הגיונית יש שיהיה אסור להם להיפגש בסוף השבוע שבמהלכו חל החג ולחגוג באופן מצומצם? לא רק זה, עוד שבוע, אותם חברים יוכלו לשבת בבר או מסעדה עם 50 אנשים אחרים, לפי מתווה פתיחת המשק של הממשלה ובמידה שהם התחסנו. אם כבר משתמשים במתווה הדרכון הירוק לפתיחת אירועי תרבות, ברים ומסעדות, אין סיבה הגיונית לא לאפשר קיום מסיבות פורים מאורגנות ומבוקרות תחת אותה מתכונת. 

אין בכל זה כדי לומר שהיו צריכים לאפשר כל סוג של התקהלות המונית, או שהמשטרה לא הייתה צריכה לאכוף בכלל את ההתקהלויות, אלא שהממשלה הייתה צריכה לנקוט באסטרטגיה יותר הגיונית ושוויונית שהייתה משיגה את התוצאה בצורה טובה יותר מאשר לנסות לאסור מפגשים חברתיים באופן גורף בצורה די עלובה. 

שיתוף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

עוד כתבות

חדשות

רכבל המפרץ בהרצה

היום (ראשון) בבוקר החלה ההרצה לנסיעות נסיון של הרכבל מהמפרץ לכיוון הטכניון והאוניברסיטה. תוואי הרכבל באורך של כ- 4.4 ק"מ משתרע בין תחנות הקצה שבמפרץ