עליית המתח ויתרונותיה

התרגיל החשוב והפופולארי בעולם הספורט

כתב: ליעד רון 

לא סתם, מתקופת תחילת חיינו ועד תקופת גיל הזהב, אנחנו נתקלים באנשי מקצוע, מתאמנים ומוסדות מסוימים שמסבירים לנו על חשיבות התרגיל "עליית מתח".

התרגיל הזה כה חשוב כי הוא גורם לשיפור במצב הבריאותי, הנפשי ומחטב הגוף.

מבחינת שיפור המצב הבריאותי, המתח תורם לחיזוק שרירי הגב, שיפור היציבה הכללית ויכולת האחיזה,  וגם תורם רבות למראה הכללי בכך שהוא מקנה את צורת ה-V"" הנחשקת בקרב רבים.

 אנשים הסובלים מבעיות גב כגון "עקמת", "גיבנת", כאבי גף תחתון וכ"ו, יוכלו להיעזר בתרגיל עליית המתח. ביצוע התרגיל יפתור בעיות בריאותיות בכך שמערכת גופם תהפוך לתקינה. דבר שבא לידי ביטוי בעמידה, ישיבה, והליכה נכונה.

מבחינת שיפור המצב הנפשי, ברגע שאדם מבצע עליית מתח, בלוטות המוח שלו מפרישות אנדורפין (Endorphin) שהוא חלק מקבוצת חומרים כימיים שנקראת "נוירוטרנסמיטורים" (תאים עצביים). לאנדורפין יש תפקיד חשוב בשליטה על כאב ועל התנהגות רגשית כמו פחד, מתח והנאה. בהתאם לכך, הוא מסייע לשיכוך כאב ולשיפור מצב הרוח.

כשמדובר על חיטוב הגוף, תרגיל עליית המתח כולל עולם ומלואו. זהו תרגיל מורכב (מערב מפרקים מרובים) המפעיל מספר קבוצות שרירים בו זמנית. התרגיל חוסך זמן במהלך האימון ונותן לגיטימציה לא לעבוד על תרגילים מבודדים (תרגילים נקודתיים).

רוב הציבור יודע שתרגיל המתח מפעיל את שרירי הגב (רחב גבי), אך מקבץ גדול לא מודע לכך שתרגיל עילאי זה אחראי על הפעלה של מגוון שרירים נוספים בפלג הגוף העליון.
שרירים כגון שרירי הכתף (דלתא אחורית), שרירי הידיים (דו-ראשי, זרוע והחישור, ראש ארוך תלת ראשי), השכמות (מעוינים, טרפז עליון), שרירי הבטן ואף שרירי החזה בעת ביצוע מגוון סוגים (וריאציות) מתח שונות ,שבאות לידי ביטוי בעליות כוח, תרגילי מתח לבטן, תרגילי מתח לחזה ועוד.

כמו כן, התרגיל מחזק את תפקוד הלב, מזה נובע עליית רמת הסיבולת הגופנית שלנו בתרגילים מרובים ומהווה פתרון לאנשים שלא יכולים ללכת לחדר כושר מסיבות כלכליות, ואישיות. ניתן לעשות "עליית מתח" כמעט בכל מקום שיש בו מוט כגון בית, פארק משחקים ועוד.

שרירי גב באימון עליות מתח - אנטומיה - YouTube

מקווה שגרמתי לכם לחשוב לעשות עליות מתח, על מנת לשנות את חייכם לטובה.

שיתוף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

עוד כתבות

חדשות

רכבל המפרץ בהרצה

היום (ראשון) בבוקר החלה ההרצה לנסיעות נסיון של הרכבל מהמפרץ לכיוון הטכניון והאוניברסיטה. תוואי הרכבל באורך של כ- 4.4 ק"מ משתרע בין תחנות הקצה שבמפרץ