עשה ואל תעשה בשוק הקריפטו

עתיד שוק המטבעות הוירטואליים ומצבנו לאן

כתב: לידור בסקין

בפעם הראשונה שהתחלתי להתעמק בשוק הקריפטו בכלל ובביטקוין בפרט היה בשנת 2017, שם פתחתי את הארנק הדיגיטלי הראשון שלי.

הביטקוין מלווה אותנו כבר מעל לעשור, אם מביטים על הגרף האבולוציוני של הביטקוין אפשר לומר שבהתחלה הוא יצר לעצמו נישה מאוד צפופה של מתכנתים, גיקים ותשלום בדארקנט.

הפריצה שלו אל המיינסטרים ובעיקר אל אנשים שראו בביטקוין כנכס וכאמצעי תשלום לגיטימי קרתה בסוף שנת 2016 ומאז הוא הספיק לגדול לרמה של 20 אלף דולר פר מטבע, לצנוח במאות אחוזים לרמה של 3000 דולר פר מטבע ולהתייצב חזרה סביב ה-K7 וכל זה בהפרשי זמן קצרים.

yahoo finance

עם תחילת שנת 2020 כשעוד ועוד חברות מציעות תשלומים דרך המטבע ומובילי דעת קהל מתחילים לדבר על הביטקוין, התחלנו לראות קו עלייה רציף עם התחזקות של המטבע לרמה של 10 ו11 אלף דולר פר מטבע.

אמנם אני לא פרופסור לכלכלה אבל אני יכול לייחס לוירוס הקורונה תפקיד משמעותי בהעלאת האמון והביטחון בביטקוין מהציבור. הייתי מחלק את זה ל2 זוויות:

האחת, קריסה או צניחה של שווקים בעולם כתוצאה מהוירוס וההתמודדות מולו – שגרמה לאנשים לחשוב פעמיים איפה הוא שמים את הכסף שלהם (במיוחד אחרי שחוו קריסה של המשק, בעיקר בארה"ב ב2008) ולחשוב על מקומות אקזוטיים יותר שאפשר לאחסן בו את הכסף.                                                         

השניה, האמון שגופים פיננסים מוסדיים התחילו לתת במטבע בעצם קנייתו, אפילו ללא מתן אפשרות לסחור בו ללקוחות שלהם, הגדיל מאוד את הפידבק שיצר הביטקוין. גם ידיעות שפורסמו כמו "פייפל החלה בפיילוט שיאפשר להשתמש בביטקוין כאמצעי תשלום לכל דבר ועניין" או הידיעה של אילון מאסק ובה "חברת טסלה החליטה לקנות ביטקוין בשווי 1.5 מיליארד דולר".

כל הדברים האלו יחדיו גרמו לעליה מטאורית של המטבע לרמה של 51 אלף דולר עד לפני כמה ימים.

ועכשיו נשאלת השאלה "WHAT NOW?" – האם להשקיע עכשיו או לחכות, האם הוא ימשיך לעלות או שהבועה תתפוצץ, האם פספסתי את הנקודה שבה היה לי משתלם לקנות או שיהיו לי עוד הרבה נקודות כניסה כאלו?

והתשובה לשאלות הללו – כן, לא, זה מורכב.

שוק מטבעות הקריפטו הוא שוק סופר ורסטילי, כזה שיכול לגרום להתקפי חרדה וקוצר נשימה למי שחי את העולם הזה ומושקע בו עד הסוף ולכן לתת תשובה חד משמעית זה דבר מורכב.                                   
אין ספק שכרגע העתיד נראה ורוד למטבעות הקריפטו – אנחנו שומעים על עוד ועוד בנקים ובתי השקעות שמחליטות לקנות את המטבע ומלבד זאת אנחנו מתחילים לראות חברות 'קומרס' שמאפשרות קנייה באמצעות הביטקוין.                                                                                                אם הכל הולך להימשך במגמה הזו (ואין סיבה, לפחות כרגע, שמגמה זו תיפסק) אז לאט לאט אנחנו נראה איך כסף מזומן הולך ונעלם מהעולם ואיך מטבעות הקריפטו תופסות את מקומו.                                

העתיד בהחלט נראה ורוד.

אבל, אם אני יועץ ההשקעות שלך – 2 דברים הייתי מייעץ לגבי שוק הקריפטו:

הדבר הראשון הוא – לקנות!

וכשאני אומר לקנות זה לא בהכרח הביטקוין, אם הכסף שלך שוכב בבנק או מתחת לבלטות בבית – הכסף שלך לא מייצר עבורך שום דבר.                                                                                                 ולכן במצב כזה הייתי אומר תשקיעו! בין אם זה שוק ההון, מט"ח או שוק המטבעות הוירטואליים – כל דקה שהכסף שלך לא מייצר לך אקסטרה כסף אתה בעצם עומד במקום.

הדבר השני הוא – להשקיע סכום כסף שאתה מוכן לאבד אותו,                                                                         למה הכוונה? הכלל הזה תקף לכל צורת השקעה בחיים, תכניסו סכום כסף שבמקרה והכל הלך נגדכם והפסדתם הכל, תוכלו לחיות עם זה.                                                                                                                יש יותר מדי מקרים שבהם אנשים השקיעו וסחרו ללא ידע בסיסי או כי הסתמכו על עצה של חבר וכך הפסידו המון, בחלק מהמקרים אפילו הפסידו את חייהם. אין כסף שזרוק על הרצפה ורק צריך לאסוף אותו – בכל השקעה מכל סוג יש סיכון ואת זה צריך לקחת בחשבון.

עכשיו שלא תבינו לא נכון, אני ממש לא חושב ששוק הקריפטו בדרך להיעלם ושלא נדבר על שוק ההון והבורסות הגדולות.

אבל אתם צריכים לקבע לעצמכם מנטרה שאומרת "אני אשקיע רק את מה שיש ברשותי להפסיד".

Stay safe, stay invested.

שיתוף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

עוד כתבות

חדשות

רכבל המפרץ בהרצה

היום (ראשון) בבוקר החלה ההרצה לנסיעות נסיון של הרכבל מהמפרץ לכיוון הטכניון והאוניברסיטה. תוואי הרכבל באורך של כ- 4.4 ק"מ משתרע בין תחנות הקצה שבמפרץ