מדינה לא בכושר

כתב: ינאי קיפרמן

בשבועות האחרונים, בעקבות מבצע החיסונים האדיר שהציב את ישראל במקום הראשון מבחינת אחוז האוכלוסייה המחוסנת, הממשלה החלה לפתוח את המשק בהדרגתיות. 
יחד עם הקניונים ומופעי התרבות, נפתחו גם חדרי הכושר, לאחר כחצי שנה שבה לא הרימו בהם אף משקולת אחת. 
פתיחת חדרי הכושר ואומנויות הלחימה היא אומנם בשורה מבורכת עבור העובדים ובעלי המכונים, אך רק במידה והם הצליחו לשרוד את החצי השנה האחרונה שבה לא הכניסו אגורה לכיסם וגם לא קיבלו אף תמיכה מהמדינה. 

בליל אוגוסט אחד, בין הסגר הראשון לשני, ישבתי עם חבר בפאב ונתקלתי בבעלים של מכון אומנויות הלחימה בו התאמנתי בתיכון. 
בימים דאז, המכון היה הומה באנשים מכל הגילאים שחיפשו ללמוד להגן על עצמם, לשמור על כושר, או פשוט לפרוק קצת עצבים אך מחודש מרץ אשתקד, מהרגע שהחלו ההגבלות הראשוניות, בוטלו כל החוגים והמכון נשאר ריק למשך חודשים. 
המקום שעליו עמל כעשור, שבו השקיע את כל חייו, עמד להיסגר, ולא היה לו מה לעשות בנושא. אין צורך לציין שהוא לא קיבל אגורה מהממשלה. 
כחודש לאחר שיחתנו, בערך בזמן שהתחיל הסגר השני, לאחר שניסה בכל דרך אפשרית לעכב את הגזירה, הוא כבר לא יכל לעמוד בהוצאות והמכון שהיה בית לעשרות ילדים ונערים סגר את דלתותיו באופן סופי. 

רבות דובר על האופן שבו הממשלה טיפלה בהיבט הכלכלי של המגפה ואין ספק שכל העסקים במדינה הושפעו בדרך כזו אחרת אך העסקים הקטנים הם אלו שספגו את המכה הקשה ביותר. 
רשת מכונים ארצית כמו הולמס פלייס יכלה לספוג את המכה ולהמשיך לפעול מכיוון שהיה להם יותר כוח מיקוח מול בעלי הקניונים והם הצליחו להגיע להסכם בקשר לשכירות. בנוסף, יש להם גם כמות ענקית של מתאמנים שהבטיחה להם הכנסה קבועה ברגע שהם נפתחו. 
לבעלי המכונים הפרטיים, בין אם זה חדרי כושר, מכוני קרוספיט או אומנויות לחימה, אין את רשת הביטחון הזאת. ההכנסה שלהם ירדה לאפס, אבל ההוצאות לא, ומהר מאוד הם החלו לצבור חובות ענקיים. 
הממשלה הייתה צריכה להיות רשת הביטחון, היא הייתה צריכה לתת לאותם עסקים מענקים שהיו מבטיחים את הישרדותם. 
אף בעל מכון לא היה מבקש להתעשר בתקופה כזאת אבל לקבל עזרה מהמדינה כדי להחזיק מעמד עד סיום ההגבלות. 

המדינה אכזבה את אותם בעלי עסקים שכל חייהם שילמו מיסים, הקימו עסקים שיצרו תעסוקה מקומית, ובגלל מגפה עולמית, מפעל חייהם נעלם.

למכוני הכושר ואומנויות הלחימה יש חשיבות עבור האוכלוסייה, אנשים רבים פוקדים אותם על מנת לשמר ולשפר את בריאותם הפיזית והנפשית, הם מהווים מקום מפלט עבור הרבה נערים ונערות, ובסופו של דבר הם גם מפרנסים משפחות. והמדינה פשוט נטשה אותם.

שיתוף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

עוד כתבות

בילוי ותרבות

חיפאיות פורצות דרך

קרדיט: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה עיריית חיפה עושה כבוד לבנות העיר – שלטי ענק ועליהם דמויותיהן המאויירות של אילנית לוי, קרין גורן, אראל הלוי