הקריאה לקולנוע חיפאי

כתב: ינאי קיפרמן

תמיד אהבתי סרטים, מאז שאני זוכר את עצמי. זו הדרך המושלמת בעיניי לספר סיפור. 
כשהשתחררתי מהצבא באמצע שנת 2019, ידעתי שזה התחום שבו אעסוק בחיים. 
תכננתי לעבוד בבר, לחסוך כסף, לטייל קצת בחו"ל ולאחר מכן לחזור לארץ וללמוד קולנוע. לכן, כשהחל פסטיבל הסרטים הבינלאומי ה-36 של חיפה באוקטובר של אותה השנה, לא היה אדם מאושר ממני. 

רצה הגורל והבר שבו עבדתי היה ממוקם בדיוק ממול לאודיטוריום חיפה שבו הפסטיבל נמצא והסרטים מוקרנים. 
בכל ערב מאות בני אדם היו נוהרים לאודיטוריום על מנת לצפות בסרטים השונים ורבים מהם גם באו לשבת בבר אחרי או לפני הסרט עבור בירה קרה ואוכל טעים. 
האווירה של הפסטיבל, החוויה של אלפי אנשים שבאים לאורך עשרה ימים לראות סרטים מכל העולם – הכול קסם לי מאוד. החלטתי שיום יבוא וגם סרט שלי יוקרן בפסטיבל. 

חיפה שלנו

זכרונות אלו חזרו אליי השבוע בזמן שחיפשתי בית-ספר טוב לקולנוע ללמוד בו כשתתחיל השנה האוניברסיטאית הבאה. 
יש לא מעט בתי-ספר לקולנוע בארץ: יש כמה בתל-אביב, סם שפיגל בירושלים, אפילו במכללת ספיר בדרום ובתל-חי בצפון הרחוק אך דווקא בחיפה, העיר השלישית בגודלה בישראל, בעלת מטען היסטורי ותרבותי עשיר, אין אפילו בית-ספר לקולנוע אחד. 

סיפורים מהווים את הבסיס לכל סרט או סדרה. חיפה היא העיר הגדולה הכי מעורבבת שיש, שבה ערבים ויהודים חיים ביחד בשלום, שבה יש אוכלוסיות מהגרים גדולות מהוות חלק מהתלכיד של העיר, העיר המיוחדת הזאת, עם המבנה הגיאוגרפי והטופוגרפי המורכב שלה – היא יכולה לספק אין ספור סיפורים.

בית-ספר לקולנוע הוא לא רק מקום שבו סטודנטים תושבי העיר והסביבה יוכלו ללמוד איך לכתוב, לביים ולערוך סרטים. זהו מקום שבו התלמידים יספרו את סיפורה של העיר, כל אחד בדרכו השונה. 
בתור בירת הצפון, אין סיבה שיוצרים צעירים תושבי העיר ושאר הצפון ילמדו במקומות אחרים ולא יישארו כאן ויביאו לידי ביטוי ביצירותיהם את העיר. 
בכל בית-ספר לקולנוע מודגש החיבור לעיר ולקהילה. סם שפיגל בירושלים חרט על דגלו לספר את סיפורה של העיר באמצעות יצירותיהם של התלמידים ובית-ספר לקולנוע בחיפה יוכל לעשות אותו דבר.

פסטיבל הסרטים בחיפה

פסטיבל הקולנוע הבינלאומי כבר נותן לעיר נוכחות בזירה הקולנועית והוא יכול להוות פלטפורמה לבוגרי בית הספר. זו תהיה הזדמנות להקרין את סרטיהם בפני קהל רחב ומבקרי קולנוע מרחבי העולם. בית הספר יוכל לעבוד ביחד עם בתי הספר התיכוניים, להקים פרויקטים שיגלו כישרונות צעירים ויפתחו אותם ויעניקו להם את הכלים על מנת להתפתח בתחום. 

עם תמיכה מהעירייה ותרומות מגופים פרטיים כפי שנעשה עם סם שפיגל בירושלים והאקדמיה על שם סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב, יהיה אפשר להקים בעירנו היפה בית-ספר למקצועות הקולנוע שיעמוד בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר. 
בית-ספר שיכשיר יוצרים צעירים שהיצירות שלהם ייצגו את העיר ואת המדינה ברחבי העולם ויפתח את העיר מבחינה תרבותית. אולי אפילו נחזור לימי ההדר של קולנוע ארמון בשנות ה-50, שנים בהן חיפה החזיקה במספר הביקורים בקולנוע לנפש הגבוה בעולם והקולנוע שימש חלק בלתי נפרד מהתרבות של העיר.      

קולנוע ארמון

שיתוף

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

עוד כתבות

חדשות

רכבל המפרץ בהרצה

היום (ראשון) בבוקר החלה ההרצה לנסיעות נסיון של הרכבל מהמפרץ לכיוון הטכניון והאוניברסיטה. תוואי הרכבל באורך של כ- 4.4 ק"מ משתרע בין תחנות הקצה שבמפרץ