מערכת חדשות NWS NWS

כפי שפרסמו, מועצת איגוד ערים להגנת הסביבה במפרץ חיפה והקריות אישרה את נייר העמדה שהכין צוות האיגוד לוועדת המנכלים הבין משרדית שהוקמה לצורך בחינת עתיד מפרץ חיפה, בהמשך להחלטת הממשלה במסמך אשר הועבר לוועדת המנכלים צויין כי האיגוד תומך בפינוי יזום של המתחם הפטרוכימי והכימי במפרץ חיפה, הכולל את כל תשלובת בז"ן, מתחם דשנים, חוות המיכלים של תש"ן בקרית חיים ואלרואי ואחרים בפיקוח הדוק של המשרד להגנת הסביבה והאיגוד על אופן הפינוי ויעדיו.

בין השאר נכתב כי אזור מפרץ חיפה מאופיין בפעילות תעשייתית עניפה הכוללת למעלה מ-100 מפעלי תעשייה, בין היתר תעשיה פטרוכימית וכימית, בעלי השפעה ניכרת בכל תחומי הסביבה.

העובדה כי בשנת 2019 מחוז חיפה תרם כ-39% מסך פליטות המזהמים מתעשייה לאוויר בארץ, בעוד מחוז חיפה מהווה רק 4% משטח המדינה, את היות אזור התעשייה בלב המטרופולין ובסמיכות חריגה לאזורי מגורים בהם מתגוררים למעלה מ-700 אלף תושבים, מסחר ותחבורה וכן את קשיי הטופוגרפיה והאקלים המאפיינים את האזור בקושי מהותי בפיזור המזהמים הנפלטים.

עוד נכתב לוועדה כי למרות שיפור מסויים מצד המפעלים בפליטות מזהמים, עדיין מרבית המפעלים באזור מפרץ חיפה מייצרים הפרות סביבתיות ארוכות טווח ונרחבות לבריאות הציבור ולסביבה.

מלבד המפעלים המזהמים, בשטח האיגוד נמצאים מאות עסקים המשמשים לייצור והחזקת חומרים מסוכנים, על פי הערכת האיגוד קיימים כ-2,500,000 טון של חומרים בעלי פוטנציאל סיכון "מרחבי". הדרישה למרחקי הפרדה בין מחזיקי החומרים המסוכנים מונעת את הרחבת השימושים העירוניים לטובת הציבו וכתוצאה מכך נבלמת ההתפתחות הטבעית של ערי מפרץ חיפה.

בכוונת איגוד ערים להציג את מכלול הנתונים התומכים בעמדת האיגוד לצורך בפינוי התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה בפני וועדת המנכלים, תוך הבהרה שנייר העמדה המצורף משקף את עמדת 12 הרשויות החברות בו.

לצפייה במסמך הנייר העמדה המלא >> לחצו כאן