פלג אמיר NWS

סמסטר ב' וסמסטר קיץ של שנת הלימודים שעברה התקיימו במתכונת זום, כאשר היו לא מעט תקלות וחוסר וודאות, בעיקר בסמסטר ב של שנה שעברה וכיצד הולכת להיראות תקופת המבחנים. מה שכן היה בטוח זה שחובת הנוכחות בוטלה במהלך סמסטר ב וקיץ והשיעורים הוקלטו לטובת הסטודנטים.

באוניברסיטת חיפה, על פי הנחיית המוסד, כל חוג יקבע בעצמו אם לחייב את הסטודנטים להיות נוכחים בזום במהלך נקורסים או שלא יחייב, ההחלטה אינה מקצועית ונתונה לשיקול דעת המרצה בלבד או ראש החוג. החלטה מסוג זה חייבת להיות גורפת ואחידה, נהיה כאן שוק.

בעיה אשר פוגעת בסטודנטים הוותיקים היא שכר הלימוד והתשלומים הנלווים אליו. בזמן שנרשמה עלייה במספר האנשים הנרשמים ללימודים במוסדות ההשכלה הגבוהה, נראה כי כך גובר חוסר הרצון של המוסדות להחזיר לסטודנטים את התשלומים האלו. סכומים אלו מגיעים בשנה למאות שקלים לכל סטודנט, אשר לא קיבלו עליהם כלל תמורה.

הדר מנור, סטודנטית שנה שנייה במדעי המחשב: "סטודנטים רבים שילמו על שירותים כמו ספריה אבטחה ולא קיבלנו שום דבר מזה.

אני מכירה הרבה סטודנטים שנכנסו למשבר כלכלי גדול שעכשיו צריכים לעזור בפן הכלכלי אפילו להוריהם והם לא יודעים אם יוכלו להמשיך את הלימודים".

הדר מנור

לאחר פרסום המתווה של המוסדות, המתווה שם דגש בעיקר על סטודנטים בשנה הראשונה, בעוד שהסטודנטים, אשר שילמו ממיטב כספם ולומדים בשנים מתקדמות יותר נשארים ללא מענה.

לא קיים פרסום או מינוי במוסד האקדמי כאחראי לנושא הקורונה, הסטודנטים לא יודעים עדיין באיזו מתכונת תתקיים תקופת המבחנים הקרובה, כתוצאה מכך כמות הסטודנטים ששוקלים להקפיא או להפסיק לימודים רק עולה ועולה בכל יום, זאת מכיוון שאין תוכנית סיוע לסטודנטים.

תוכנית סיוע לסטודנטים אכן עלתה בכנסת בשבוע האחרון, אך ההצעה נפלה ברוב קולות והכעס בציבור הסטודנטים רב וניכר בפוסט שהועלה השבוע בקבוצת הפייסבוק "שלנו" אשר נכון לכתיבת שורות אלה הגיע הפוסט למעל 4,400 שיתופים ברשת.

אנו יודעים כי שנת הלימודים תיפתח בזום בתחילת השבוע הקרוב, אך אנו, הסטודנטים, לא יודעים כיצד היא תסתיים, כמה סטודנטים נאבד בדרך ועד מתי נוכל להחזיק את הראש מעל המים בלי תכנית וסיוע אמיתי המותאם לתקופת הקורונה.

הכותב הוא, פלג אמיר, סטודנט לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה וממובילי תנועת "שלנו" בקמפוס אוניברסיטת חיפה.

הכותב, פלג אמיר